דרכים להעלות את ערך הבניין שלכם

בעלי דירות המעוניינים להעלות את ערך הנכס שברשותם יכולים לעשות זאת על ידי שינויים בדירה עצמה וגם על ידי שדרוג ושיפוץ הבניין. ישנן מספר דרכים לשדרג משמעותית את מראה הבניין ואיכותו וכך, למעשה, להעלות את ערכו. חלק מהדרכים אמנם דורשות תקציבים גבוהים ואישורים, אך חלק מהשינויים יכולים להתבצע על ידי ועד הבית בצורה פשוטה ובהשקעה נמוכה יחסית, שתניב תוצאה טובה.

ההשקעה הבסיסית: שיפוץ חיצוני

בניין מטופח ומזמין מעלה ללא ספק את ערך הדירות הנמצאות בו. צביעה חיצונית של בניין שצבעו דהה והוא התכסה בכתמי אבק ופיח משפרת משמעותית את המראה שלו. כמובן שניתן להמשיך ולעלות באיכות על ידי חיפויים ושדרוגים שונים בהתאם לתקציב וליצור מראה יוקרתי של ממש.

בנוסף לכך, שיפוץ ושדרוג של גינת הכניסה, הלובי וחדר המדרגות ישפיעו באופן משמעותי על נראות הבניין. גם כאן ניתן לעשות זאת בתקציבים נמוכים או גבוהים יותר, בהתאם ליכולות הדיירים. שיפוץ בסיסי יכלול שיפוץ של הלובי וחדר המדרגות, שדרוג הצמחייה, החלפת תיבות הדואר ושילוב גופי תאורה איכותיים. כל אלו ישוו לבניין מראה נעים ואסתטי תוך השקעה מינימלית יחסית.

שיפוץ בניין

ניתן להעלות את רמת השיפוץ ולפנות למעצב פנים מקצועי שידאג ל"רמונט" כללי בטאץ' יוקרתי תוך שילוב הרמוני ומדויק בין כל הפרטים. אולם גם ללא פנייה למעצב מקצועי ניתן ליצור שיפוץ איכותי שמייצר בניין ברמה גבוהה על ידי החלפת ריצוף, שיפוץ ושדרוג המעלית הכולל החלפת חיפויים פנימיים וחיצוניים, מעקות ומראה.בנוסף לכך ניתן לשלב בלובי ובגינה גופי תאורה איכותיים וחסכוניים בחשמל היוצרים מראה חם ויוקרתי, לשדרג  את הגינה ושביל הגישה, ולהחליף את דלת הכניסה וחלונות הלובי.

שימו לב שצבעים בהירים בגווני שמנת קולעים לטעמם של מרבית האנשים וכדאי לקחת זאת בחשבון בבחירות שתעשו, ולעיתים פריט או שניים יוקרתיים וייחודיים דוגמת מראה מעוטרת, עציץ גדול בעל מראה שונה או כורסה מיוחדת, יכולים לעשות שינוי של ממש וליצור אווירה יוקרתית ויוצאת דופן.

הסוף לטיפוס: הוספת מעלית

המחלוקת הידועה הנוצרת בין בעלי דירות בבניינים משותפים סביב סוגיית הוספת מעלית לבניין, כמובן מובנת. הפער בין הדילוג במדרגות לקומה הראשונה או הטיפוס עליהן עד לקומה השלישית או הרביעית עצום, ויוצר בעקבותיו פער בין הצורך במעלית שמרגישים בעלי הדירות בקומות התחתונות לאלה בקומות הגבוהות, ובהתאם לכך גם הבדלים בתועלת הכלכלית שתצמח להם כתוצאה משינוי זה בנכס.

בנוסף לכך הוספת מעלית היא שיפוץ מסיבי המצריך מספר חודשים של עבודה תחת תנאים לא פשוטים בבניין. לכן, השלב הראשון הוא השגת ההסכמות הנדרשות מהדיירים בבניין, וכן ההחלטה התכנונית מהי הדרך היעילה והנכונה יותר לשלב את המעלית בתוך המבנה הקיים.

בסופו של דבר, חלוקת הנשיאה בנטל העלויות במצב של הקמת המעלית, תתבצע בהתאם לקומות. הקומות הגבוהות ביותר נושאות באחוזי ההשתתפות הגבוהים ביותר, וככל שיורדים האחוזים פוחתים בהתאמה.

באוויר הצח הוספת מרפסות

הקהל הישראלי ידוע כחובב גינות ומדשאות, וכן כחובב מרפסות שמש. בהתאם לכך מרבית הבניינים החדשים נבנים היום עם מרפסות שמש, ובבניינים ישנים ניתן להוסיף מרפסות שמש. השקעה זו נחשבת בעלת תשואה גבוהה, הנאמדת בכ- 5%-15%, תלוי את מי שואלים. בכל מקרה זו נחשבת השקעה משתלמת ביותר. דירות עם מרפסות שמש נמכרות בקלות ובמהירות רבה יותר.

לאחר השגת ההסכמה הנדרשת של 75% מהדיירים והשגת האישורים, תהליך הקמת המרפסות הוא יחסית  קצר וקל. ישנן היום שתי שיטות עיקריות: השיטה הרגילה והמוכרת של מרפסות בטון ב"בנייה רטובה" שכוללת חפירות ויציקות בטון, ומשמעותה יותר זמן, לכלוך וטרדה אך פחות עלויות. בשיטה החדשה יותר של "בנייה יבשה" מרכיבים מרפסות פלדה. התהליך קצר וקל יותר לדיירים בשטח, אך עלויותיו גבוהות יותר.

תוספת בטחון וערך: הוספת ממ"ד

ההערכות הן כי הוספת ממ"ד לדירה מעלה את ערכה ביותר ממאה אלף שקלים, ובאזורים מבוקשים ערך הדירה יעלה בפי שתיים מגובה ההשקעה. כמובן שכמו בכל שדרוג משמעותי, ניתן יהיה למכור את הדירה בקלות ובמהירות רבה יותר. שטחו של הממ"ד יכול להיות כ- 12 מ"ר ברוטו וכ- 9 מ"ר נטו, שכן קירותיו הממוגנים עבים במיוחד. כלומר זוהי תוספת של חדר לכל דבר בנוסף להיותו מרחב מוגן.

לרשימת חברות שיפוצים באתר

keyboard_arrow_up